parafia baner 2019

PRZED WIZYTĄ DUSZPASTERSKĄ 2018/2019

Po przeżyciu Adwentu, w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia, zgodnie z chrześcijańską tradycją, odwiedzamy rodziny naszej parafii w ramach kolędowej wizyty duszpasterskiej. Pragniemy, Drodzy Parafianie, wnieść w progi Waszych domów obfitość Bożych łask i błogosławieństwo.

Wizytę duszpasterską rozpoczniemy po Świętach Bożego Narodzenia, 27 grudnia i postaramy się ją zakończyć przed Świętem Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej) 2 lutego 2019 r.

Kilka uwag związanych z wizytą duszpasterską:

1. Harmonogram kolędy (rejon, dzień, godzina rozpoczęcia, osoba duszpasterza) będzie podawany, z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem, umieszczony w gablocie przed kościołem, na stronie internetowej naszej parafii parafiaczyzyny.pl i na Facebooku https://www.facebook.com/ParafiaCzyzyny
  2. Kilka dni przed wyznaczonym terminem kolędy, ministranci lub lektorzy, którzy w danym rejonie będą chodzić z księdzem, przyniosą zawiadomienie o wizycie duszpasterskiej, z podaną datą i przybliżoną godziną odwiedzin kapłana. Ponieważ roznoszenie zawiadomień, z różnych względów, jest coraz trudniejsze, może się zdarzyć, że ministranci nie zostawią zawiadomienia w każdym mieszkaniu lub zostawia je w skrzynkach pocztowych. Stąd podstawowym źródłem informacji o kolędzie jest strona internetowa parafii, ogłoszenie w gablocie i facebook.
  3. Jeśli komuś z Parafian, zaproponowany termin lub godzina wizyty duszpasterskiej, z uzasadnionych powodów, nie będą odpowiadać, może to zgłosić roznoszącym zawiadomienia ministrantom, podając dogodną dla siebie godzinę odwiedzin. Może się ona odbyć np. w tym samym dniu, przed rozpoczęciem kolędy w danym bloku, klatce, ulicy, lub po zakończeniu kolędy w wyznaczonym na dany dzień rejonie.

Można także:

• zatelefonować do parafii (tel. 12 647 94 88), poprosić o rozmowę z konkretnym księdzem lub zostawić wiadomość z prośbą o kontakt. Nazwisko księdza jest podane w zawiadomieniu i w harmonogramie kolędy,
  • spotkać się z księdzem bezpośrednio, np. w niedzielę po Mszy św. w zakrystii. W ten sam sposób można również ustalić dogodny dla siebie termin wizyty duszpasterskiej.

Prosimy, aby przygotowując się do wizyty duszpasterskiej, dla zachowania jej religijnego charakteru, na stole nakrytym białym obrusem postawić lub położyć krzyż, Pismo Święte, zapaloną świecę (świece), talerzyk z wodą święconą, kropidło. Jeśli w rodzinie są dzieci czy młodzież ucząca się, niech wcześniej przygotują i położą na stole zeszyty do nauki religii i indeksy świadczące o przygotowaniu do sakramentu bierzmowania.

Wodę święconą można wziąć wcześniej z kościoła. Jeśli jej jednak nie ma w domu, należy powiedzieć o tym ministrantom lub księdzu przed rozpoczęciem modlitwy.

Jeśli w czasie kolędy pragniemy poświęcić np. nowe mieszkanie lub jakieś dewocjonalia (religijne pamiątki), należy o tym, powiedzieć kapłanowi przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy.

Drodzy Parafianie,

Chcielibyśmy bardzo wyraźnie podkreślić, że kolęda posiada przede wszystkim wymiar duszpasterski, ale ma także aspekt administracyjny. Dla nas duszpasterzy, jest ona często jedyną okazją w roku, aby spotkać swoich Parafian, porozmawiać z Nimi o problemach życia religijnego, rodzinnego, sprawach parafii. Wizyta duszpasterska stwarza również możliwość wysłuchania rad i sugestii dotyczących wspólnoty parafialnej.

Również w czasie kolędy możemy „zapisać do naszej wspólnoty” nowych Parafian, dokonać uaktualnień w kartotece parafialnej (urodziny, zgony, inne).

Ten aspekt kolędy jest również bardzo ważny, ponieważ zdarza się w ciągu roku, że do kancelarii parafialnej kierowane są z różnych instytucji pisma (np. z Sądu Metropolitalnego) z prośbą o wystawienie stosownego zaświadczenia lub opinii o danej osobie. Do kancelarii parafialnej zgłaszają się również osoby proszące o różne zaświadczenia, np. o możliwości bycia ojcem lub matką chrzestną lub o załatwienie innych spraw, np. pogrzebowych.

Jeśli danej osoby (osób) nie ma w kartotece parafialnej lub od wielu lat pod danym adresem nie przyjmowano księdza po kolędzie, sprawy się komplikują i nie mogą być pozytywnie załatwione, co często wywołuje rozgoryczenie, nerwowość a nawet pretensje kierowane pod adresem księdza.

Informacje dla nowych Parafian

Do mieszkańców nowych bloków, (czyli takich, które zostały zasiedlone w okresie w ostatnich miesiącach i w których jeszcze nie było kolędy) zwracamy się z prośbą, aby drogą elektroniczną wyrazili chęć do odwiedzin kapłana podczas tegorocznej kolędy. Można to uczynić poprzez wypełnienie FormularzaKolęda w tych blokach odbędzie się w dniach 30 i 31 stycznia 2019 od godz. 17.00 do 20.00.

***

Za Parafian, rodziny, które odwiedzimy po kolędzie na przełomie 2018 i 2019 roku, jak to jest w tradycji naszej parafii, będziemy sprawować wszystkie Msze Święte w niedzielę 27 stycznia 2019 r. Taką niedzielę, nazywamy niedzielą kolędową.

Drodzy Parafianie, za życzliwość, gościnność i ofiarność, okazywane nam kapłanom po kolędzie, składamy serdeczne podziękowania. Bóg zapłać!

Duszpasterze parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie - Czyżynach

PLAN KOLĘDY:

Część 1: 27.12.2018 - 05.01.2019

Część 2: 07.01.2019 - 13.01.2019

Część 3: 14.01.2019 - 31.01.2019

Nowe bloki:

Formularz do wypełnienia

ul. Wężyka 6

tel. 012 647 94 88

logo juda

W tym tygodniu 1126

W tym miesiącu 8281

Wszystkie odwiedziny 588503

Obecnie 25 gości na stronie.