PRZED WIZYTĄ DUSZPASTRSKĄ 2019/2020

W atmosferze Świąt Bożego Narodzenia, zgodnie z chrześcijańską tradycją, odwiedzamy rodziny naszej parafii w ramach kolędowej wizyty duszpasterskiej. Pragniemy, Drodzy Parafianie, wnieść w progi Waszych domów obfitość Bożych łask i błogosławieństwo.

Wizytę duszpasterską rozpoczniemy zaraz po Świętach Bożego Narodzenia, 27 grudnia i postaramy się ją zakończyć przed Świętem Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej) 2 lutego 2020 r.

Kilka uwag organizacyjnych związanych z wizytą duszpasterską:

1. Harmonogram kolędy (rejon, dzień, godzina rozpoczęcia, osoba duszpasterza) będzie podawany z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem i zamieszczany:

• w gablocie przed kościołem,

• na stronie internetowej naszej parafii www.parafiaczyzyny.pl

• na Facebooku https://www.facebook.com/ParafiaCzyzyny

• informacje o kolędzie w konkretnym bloku, domu zostaną przekazane zainteresowanym Parafianom poprzez zawiadomienia kolędowe roznoszone przez ministrantów.

2. Zawiadomienia, jak co roku, będą zawierały informacje o terminie kolędy, przybliżonej godzinie odwiedzin duszpasterskich i osobie kapłana. Gdy kolęda będzie dotyczyła ulicy, przy której są domy jednorodzinne, zawiadomienie zostawimy w każdym domu (w przypadku nieobecności mieszkańców, np. w skrzynce pocztowej). Natomiast zawiadomienia o kolędzie w bloku, zostaną umieszczone tylko przy wejściu do konkretnej klatki (klatek) lub w windzie.

Taka decyzja została podjęta ze względu na bezpieczeństwo ministrantów roznoszących zawiadomienia, częste trudności w wejściu do danego bloku (klatki), tym bardziej do konkretnego mieszkania. Spotykaliśmy się także z niezadowoleniem, że zawiadomienia pozostawiano w drzwiach każdego mieszkania, wskazując tym samym na nieobecność mieszkańców.

Zatem liczymy na wyrozumiałość wobec takiej decyzji.

Jeśli komuś z Parafian zaproponowany termin lub godzina wizyty duszpasterskiej, z uzasadnionych powodów, nie będą odpowiadać, prosimy o:

Prosimy, aby przygotowując się do wizyty duszpasterskiej, dla zachowania jej religijnego charakteru, na stole nakrytym białym obrusem postawić lub położyć krzyż, Pismo Święte, zapaloną świecę (świece), talerzyk z wodą święconą, kropidło. Jeśli w rodzinie są dzieci czy młodzież ucząca się, niech wcześniej przygotują i położą na stole zeszyty do nauki religii i indeksy świadczące o przygotowywaniu się do sakramentu bierzmowania.

Wodę święconą można wziąć wcześniej z kościoła. Jeśli jej jednak nie ma w domu, należy powiedzieć o tym ministrantom lub księdzu przed rozpoczęciem modlitwy (zazwyczaj ministranci mają ze sobą wodę świeconą i kropidło).

Jeśli w czasie kolędy pragniemy poświęcić nowe mieszkanie lub dewocjonalia (religijne pamiątki), należy o tym powiedzieć kapłanowi przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy.

DRODZY PARAFIANIE,

Pragniemy przypomnieć, że kolęda posiada przede wszystkim wymiar duszpasterski, ale ma także aspekt administracyjny. Dla nas duszpasterzy jest ona jedyną okazją w roku, aby spotkać swoich Parafian w ich mieszkaniach, domach, porozmawiać z Nimi o problemach życia religijnego, rodzinnego, sprawach parafii.

Również w czasie kolędy możemy „zapisać do naszej wspólnoty” nowych Parafian, dokonać uaktualnień w kartotece parafialnej (urodziny, śluby, zgony, inne).

Ten aspekt kolędy jest również bardzo ważny, ponieważ zdarza się w ciągu roku, że do kancelarii parafialnej kierowane są z różnych instytucji pisma (np. z Sądu Metropolitalnego) z prośbą o wystawienie stosownego zaświadczenia lub opinii o danej osobie. Do kancelarii parafialnej zgłaszają się również osoby proszące o różne zaświadczenia, np. o możliwości bycia ojcem lub matką chrzestną, załatwienia spraw związanych z zawarciem małżeństwa lub innych, np. pogrzebowych.

Jeśli danej osoby (osób) nie ma w kartotece parafialnej lub od wielu lat pod danym adresem nie przyjmowano księdza po kolędzie, sprawy się komplikują i nie mogą być pozytywnie załatwione, co często wywołuje rozgoryczenie, nerwowość a nawet pretensje kierowane pod adresem księdza.

********

Za Parafian, rodziny, które odwiedzimy po kolędzie na przełomie 2019 i 2020 roku, jak to jest w tradycji naszej parafii, będziemy sprawować wszystkie Msze Święte w niedzielę 16 lutego 2020 r. Taką niedzielę nazywamy kolędową.

Drodzy Parafianie, za życzliwość, gościnność i ofiarność okazywane nam kapłanom po kolędzie, składamy serdeczne podziękowania. Bóg zapłać!

Duszpasterze parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie - Czyżynach

PLAN KOLĘDY:

Część 1: 27.12.2019 - 05.01.2020

Część 2: 05.01.2020 - 12.01.2020

Część 3: 13.01.2020 - 19.01.2020

Część 4: 20.01.2020 - 27.01.2020

W nowych blokach

ul. Wężyka 6

tel. 012 647 94 88

logo juda

W tym tygodniu 1066

W tym miesiącu 12725

Wszystkie odwiedziny 708486

Obecnie 29 gości na stronie.